Ortodontija – dantų tiesinimas

 

Ortodontija yra odontologijos šaka, kurioje taisomi netinkamoje padėtyje esantys dantys ir žandikauliai. Asmuo paprastai paveldi tarpus tarp dantų, netaisyklingą sąkandį, dantų susigrūdimą, ar panašias problemas iš savo tėvų. Tačiau visa tai gali sukelti ir žalingi įpročiai -nykščio čiulpimas, liežuvio stūmimas, lūpų kišimas tarp dantų , trauma, gyvenimo būdas. Kreivus dantis ir netinkamai kontaktuojančius dantis sunkiau išvalyti, yra rizika juos prarasti anksčiau dėl dantų ėduonies ir periodonto ligos, o taip pat jie kelia didesnę įtampą kramtomiesiems raumenims, kas gali sukelti galvos skausmą, smilkininio sąnario sindromą (TMJ) ir kaklo, pečių, bei nugaros skausmus.

 

Kokiame amžiuje taikomas ortodonionis gydymas

Ortodontinis gydymas dažniausiai atliekamas vaikams, bet ir suaugusiems gali būti taikomas ortodontinis gydymas. Norint pasiekti optimalių rezultatų, gydymą reikėtų pradėti tarp 8 ir 14 metų amžiaus. Įprasta manyti, kad geriausia yra atlikti ortodontinį patikrinimą ne vėliau, nei sulaukus septynerių – aštuonerių metų amžiaus, nes tuo metu burnoje yra tiek pieninių, tiek nuolatinių dantų. Šiame amžiuje būna pilnai išdygę nuolatiniai kandžiai bei nuolatiniai pirmieji krūminiai dantys, kas leidžia ortodontams šiame vaiko gyvenimo etape pastebėti dantų bei žandikaulių vystimosi sutrikimus, iš anksto numatyti problemas, kurios gali atsirasti ateityje ir atitinkamai suplanuoti gydymą. Prieš pradedant gydymą vaikams gali tekti laukti kol prasikals pakankamai nuolatinių dantų. Suaugusiems taip pat gali būti taikomas ortodontinis gydymas, norint ištaisyti dantų netinkamą padėtį, tarpus, susigrūdimą ir netaisyklingo sąkandžio keliamas problemas. Suaugusiems pacientams ortodontonis gydymas užtrunka ilgiau. Taip yra todėl, kad suaugusiųjų veido kaulai jau nebeauga, turi įvairių sveikatos problemų , kas įtakoja dantų judėjimą.Priklausimai nuo to koks stiprus yra jūsų dantų susigrūdimas ar koks netaisyklingas sąkandis, gali prireikti ištraukti dantis ar atlikti ortognatinės chirurgijos operaciją. Suaugusiema pacientams ortodontinis gydymas gali būti naudojamas kaip pagalbinis prieš protezavimą ar implantaciją. Taip pat gerinant periodonto ligos pažeistų dantų būklę.

 

Ortodontiniai aparatai

Ortodontoniai aparatai yra nuimami ir nenuimami. Paprastą gydymą galima atlikti su išimamu aparatu – plokštele, kurią galima išsiimti iš burnos ir išvalyti. Plokštelės turi pritaisytas vielas ir spyruokles, kurios judina dantis švelniai spausdamos.

Kai kuriais ortodontiniais aparatus įmanoma pakeisti žandikaulių augimą. Šie aparatai vadinami funkciniais aparatais, nes priverčia pacientą laikyti apatinį žandikaulį priverstinėje padėtyje,naudoja žandikaulio raumenų jėgą, ir tokiu būdu koreguoja sąkandį. Funkciniai aparatai yra išimami ir neišimami, fiksuoti prie breketų. Įprastai gydymas funkcinio veikimo aparatais atliekamas brendimo, intensyvaus augimo metu 11-14 metais.

Kai reikalingas sudėtingesnis gydymas, naudojami nenuimami aparatai – breketai. Pacientas negali nusiimti aparato, todėl jis vadinamas nenuimamu aparatu. Gydymas breketais taikomas sudygus visiems nuolatiniams dantims. Per breketus einantis lankelis dantims sukelia spaudimą, kuris po truputį stumia dantis į tinkamą padėtį.

Metaliniai breketai -tai pigiausia, bei dažniausiai naudojama breketų rūšis. Jie skiriasi dydžiu, profiliu, nelūžta, bet yra labai matomi.

Keramikiniai, safyriniai breketai – yra estetiniai breketai. Jie mažiau matomi, nes yra danties spalvos, tačiau gali nuskilti, lūžti gydymo metu, tuomet reikės keisti, gydymas su jais užtrunka ilgiau ir yra brangesni.

Beligatūriniai breketai – naujos kartos breketai. Viela breketuose fiksuojama durelių pagalba, kas leidžia sumažinti trintį dantų judėjimo metu ir dantims judėti naudojama mažesnė jėga. Gydymas beligatūriniais breketais trunka trumpiau, pas gydytoją reikia lankytis rečiau ir kartais galima išvengti dantų šalinimo. Beligatūriniai breketai yra metaliniai ir keramikiniai.

 

Ortodontinis gydymas trunka apie 1,5-2,5 metų. Tačiau sudėtingesniais atvejais, ar nesilaikant gydytojo nurodymų gali užtrukti ir ilgiau.

 

Retencija po ortodontinio gydymo

Pasibaigus ortodontiniam gydymui dantys kurį laiką turi būti palaikomi naujoje padėtyje. Aparatai, palaikantys dantis, yra vadinami užlaikančiais aparatais. Retenciniai aparatai laiko naujai ištiesintus dantis, kol juos supančios dantenos ir kaulai persiformuoja. Dažniausiai iš liežuvio pusės klijuojami nenuimami lankeliai ir pagaminamos plokštelės arba kapos. Nenešiojant retencinių aparatų dantys grįžta į pradinę padėtį ir gali tekti pakartoti ortodontinį gydymą. Retencinius aparatus reikia nešioti apie 2-3 metus, o individualiais atvejais ir visa gyvenimą.

 

Gydymo metu tinkamai neprižiūrint dantų juos galima pažeisti. Patys aparatai dantų nepažeis, bet juos prastai valant ar vartojant per daug saldaus maisto ir gėrimų galima sukelti ilgalaikę žalą. Maistas įstringa į breketus, vielas irkitas detales, o dėl to gali atsirasti daugiau apnašų nei įprasta. Taigi, dantis ir aparatus reikia valyti labai kruopščiai.

 

Ortodontinio gydymo sėkmė, priklauso nuo paciento bei tėvų entuziazmo ir pagalbos. Svarbu reguliariai lankytis pas ortodontą ir vykdyti visus jo duodamus nurodymus. Gydymo sėkmė taip pat priklauso nuo paciento bendradarbiavimo. Ortodontinį gydymą taikant vaikams svarbu, kad pacientas trokštų pasiekti tikslą taip kaip ir jo tėvai.